Hrad Karlštejn

Karlštejn
je středověký hrad, nacházející se v katastrálním území Budňany v městysi Karlštejn v okrese Beroun, asi 30 km jihozápadně od Prahy, uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český kras.Byl založen císařem Karlem IV. v roce 1348.
Původně byl zamyšlen jako úschovné místo pro královské klenoty a zvlášť důležité dokumenty. Vzhledem k tomu, že zámek ze tři stran je chráněn vrchy porostlými lesy, a pak zejména díky jeho dispozičnímu řešení  byl Karlštejn skutečně v průběhu dlouhého období jednou z nejnedobytnějších pevností Evropy. Přitom ale vůbec nepostrádá eleganci a krásu. 

Hrad zcela důstojně odolal snahám táboritů, kteří Karlštejn obléhali během husitských válek; rovněž přežil několik ničivých požárů. Kromě toho, bylo mu souzeno vydržet i drancování ze strany vlastních majitelů: v roce 1812 císař František I. vydal rozkaz odinstalovat část dřevěných vnitřních výzdob a interiérů a přepravit tyto unikáty do Vídně.  Veškeré královské klenoty v průběhu dějin rovněž byly vyvezeny z Karlštejnu: částečně putovaly na Pražský hrad, částečně byly exportovány do Vídně, kde se nachází i v současné době.
V tuto chvíli v zámecké expozici jsou kopie a duplikáty královských insignií z časů krále Karla. Navštívit Karlštejn určitě stojí za to - je překrásný a skvěle zapadá do přírody ho obklopující.

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.