Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně najdete uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras. Což je asi 5 km jižně od města Beroun a jsou chráněny jako kulturní památka ČR. Koněpruské jeskyně jsou naším nejdelším jeskynním systémem. Je to rozsáhlý třípatrový jeskynní systém, s výškovým rozdílem mezi patry cca 70m. Tento rozsáhlý jeskynní komplex byl objeven zcela náhodou, při odstřelu v místním lomu. A tak jsou z větší části Koněpruské jeskyně zpřístupněni od roku 1959.

Zpřístupněné je horní patko, které je nejmejší a nejrozsíhlejší střední patko. Spodní patko je v hloubce cca 70m pod povrchem a je to chodbovitý systém, vytvořen dešťovou vodou. Zvláštností jsou zde tzv. Koněpruské růžice, které obsahují opál.

V systému Koněpruských jeskyní bylo nalezeno velké množství zvířecích kostí z doby před 600 000 – 13 000 lety a také lidské kosti patřící druhu Homo sapiens sapiens staré asi 45 000 let. Někdy v letech 1469 – 1472 byla v horním patře v činnosti penězokazecká dílna, ve které se vyráběly falešné mince.

Po vstupu do jesykní procházíte Spallanzaniho jeskyní, jeskyní u Varhan, kde stalaktity vydávají různé tóny a Kuklovým dómem. A můžete zde vidět např. Letošníkovu propast, Staré chodby a Proškov dóm, který je nejkrásnější jeskynní prostorou se sintrovým jezírkem a Koněpruskými růžicemi. V Pu

Dále následuje Pustý dóm s kopiemi některých kosterních nálezů zvířat a několika kosterních pozůstatků pravěké ženy a Petrův dóm se vstupem do Petrbokovy jeskyně. Právě v Petrbokově jeskyni byla v únoru 2007 objevena nová jeskyně, v níž byly navíc objeveny kosterní pozůstatky jeskynního medvěda, starého 800 tisíc let.

Koněpruské jeskyně provozuje Správa jeskyní České republiky, jsou přístupné od 1. dubna do 31. října. Délka prohlídkové trasy je 620 metrů. Některé jeskynní prostory jsou velké, proto se vstupu nemusí obávat ani lidé trpící klaustrofobií (pozor však na poměrně úzké spojovací chodby, tunely a štoly mezi některými prostorami). V jeskyni je velký počet schodů (celkem 530, včetně točitého schodiště s více než 80 schody), vstup se proto nedoporučuje lidem ve špatném zdravotním stavu. Dále se vstup nedoporučuje dětem do 3 let věku.

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.